تبلیغات
وبلاگ خبری ایران و جهان:اخبار اصلاح طلبان کرمانشاه:اخبار کرمانشاه - علی لاریجانی،رییس مجلس شورای اسلامی: درباره موضوع حصر تصمیم سنجیده ای باید اتخاذ شود
به سایت ما خوش آمدید
Welcome To My Site
آخرین خبرها
خاتمی: افراط و افراطی گری مگر کاری جز تخریب دارد؟ سیدمحمد خاتمی : توسعه اقتصادی بدون توسعه سیاسی و فرهنگی ممكن نیست آیت الله اسد الله بیات زنجانی : مخالفان دولت در مجلس در انتخابات بد می‌بینند روحانی:نباید به‌گونه‌ای صحبت کرد که دیگران احساس خطر کنند/به دنبال تهاجم نیستیم ولی تهاجم هم نمی‌پذیریم آفرین بر شیخ واقع بین ضرغامی: سیاست ما در مسئله مذاکرات هسته ای حمایتی است/تضعیف دولت به صلاح نیست عباس آخوندی : گفتمان اعتدال گفتمان اصلاحات است خشم تندروها از انذار و اخطار ناطق لاریجانی: مهم توافق نهایی درباره برنامه هسته ای است یورش مجلس نهم به همه وزیران کلیدی روحانی مردم از خسارت‌هایی که به کشور وارد شده چیزی نمی‌دانند روحانی : رقم فساد سه هزار میلیاردی، 9 هزار میلیارد تومان است مشاور روحانی: كاش صدا و سیما، صدای ملت ایران باشد چه کسی آسمان را بست؟ / نگاهی به چگونگی تعطیلی یک رسانه اعتدال گرا خاتمی:نشانه تحول کشور در ماههای اخیر را می‌بینیم/همراهی و حمایت دولت،رمز موفقیت در این مرحله حساس دو کلام بـا آقـای حاتمی کیـا ذوق زدگی رسانه های اصولگرا از توقیف روزنامه ها روزنامه «آسمان»، ​نیامده توقیف شد/ سخنان مدیر مسوول روزنامه آیت الله هاشمی رفسنجانی : سانسور و فشار به دانشجو به جایی نمی رسد وقتی انصار حزب الله مهمتر از مردم باشد؛ترس از ترور، توجیه تندروها برای ادامه حصر مناظره ای هم به عملكرد خودتان اختصاص بدهید! پخش شکلات بـا پلاکارد «فرهـاد رفت» در دانشگاه تهران/تصویـر سردار عراقی: به خاطر رای به خاتمی یا بوسیدن دست منتظری نمی توانیم ریشه فردی را بزنیم فرهاد رهبر برکنار شد/ موج نشاط و شادی در دانشگاه تهران تنها مقام معظم رهبری از دولت حمایت می‌کنند پیام سیدمحمد خاتمی به آسمان مقام معظم رهبری: كاری كه وزارت خارجه شروع كرده ادامه پیدا خواهد كرد/ ایران نقض عهد نخواهدكرد مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما: پخش سریال «سرزمین کهن» متوقف شد آیت الله هاشمی رفسنجانی: مشکل رابطه ایران و عربستان، تندروی در هر دو طرف است علی لاریجانی،رییس مجلس شورای اسلامی: درباره موضوع حصر تصمیم سنجیده ای باید اتخاذ شود لیست آخرین خبرها

نوشته شده توسط:محمد حسینی در تاریخ:یکشنبه 27 بهمن 1392

علی لاریجانی،رییس مجلس شورای اسلامی: درباره موضوع حصر تصمیم سنجیده ای باید اتخاذ شودرییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: علیرغم نگاه های سیاسی مختلف در مجلس قوه مجریه و قوه مقننه نگاه رفاقتی خوبی دارند.

علی لاریجانی در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران، رسانه‌های داخلی و خارجی در محل تالار مشروطه مجلس خاطر نشان کرد: دولت و مجلس تعامل خوبی با هم داشته‌اند و تداوم و ادامه این تعامل با گفت‌وگوهای تخصصی و مراودات بیشتر خواهد شد و پایداری آن منوط به پرهیز از برخی حاشیه‌ها است. وی در پاسخ به سوالی در مورد نقش اجلاس بین‌المجالس آسیایی که در تهران برگزار می‌شود با توجه به استقبال کشورها از آن گفت: استقبال خوبی از اجلاس به عمل آمده است.

وی در این راستا به حضور روسای مجلس و نایب رییسان کشورهای عضو اشاره کرد و گفت: علاوه بر این ظرفیت جمهوری اسلامی ایران و شرایط کشورهای جهان اسلام فرصت مناسبی برای این اجلاس به وجود آ‌ورده است و با توجه به موضوعات مختلفی که مبتلا به جهان اسلام است این اجلاس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. وی افزود: موضوعات حساسی از جمله موضوع فلسطین که در منطقه در حال وقوع است و نیاز به رایزنی و گفت‌وگو برای یافتن راه‌حل سیاسی دارد و همچنین موضوع تلاش عده ای برای اختلاف‌افکنی میان کشورهای اسلامی، هوشیاری کشورهای اسلامی و‌آسیایی را می‌طلبد که در این اجلاس نیز به آنها پرداخته می‌شود. رییس قوه مقننه تصریح کرد: همکاری‌های فنی و علمی از موضوعات دیگری است که در اجلاس تهران با توجه به قدرت و ظرفیت مجالس کشورهای اسلامی به آن پرداخته می‌شود و هرکدام می‌تواند تاثیرات مثبتی را به همراه داشته باشد.

بین مجلس و دولت در اجرای فاز دوم هدفمندی تفاهم وجود دارد
خبرنگاری از رئیس مجلس شورای اسلامی پرسید که با توجه به اعلام نظر شورای نگهبان در مورد مغایرت قانونی مصوبه مجلس در خصوص هدفمند کردن یارانه‌ها در بودجه 93 و اهمیت موضوع برای اقشار مختلف مردم، پیشنهاد شما برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده چیست که این موضوع کمترین فشار را به مردم تحمیل کند؟ رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بحث هدفمند کردن یارانه‌ها در مقام عمل موضوع مهمی است که باید اصلاحاتی در موضوعات یارانه‌ها صورت گیرد اما بد متولد شد یعنی نحوه اجرا طوری بود که مشکلاتی را ایجاد کرد و قانون اجرایی نشد.

وی افزود: در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها کمک به بخش‌های تولید، حمل و نقل و بهداشت و درمان مورد توجه قرار گرفته بود اما به این موضوع توجه نشد در شرایط فعلی باید گام بعدی با دقت اجرایی شود. لاریجانی خاطر نشان کرد: قطعا افزایش قیمت‌ها از محل اجرای هدفمندی داریم چون باید قیمت حامل‌های انرژی اجرایی شود. اختلاف‌نظرها بیشتر روی سطح افزایش قیمت‌ها است اما در این اصل که باید در اصلاح قیمت‌ها در گام دوم به تولید، بهداشت و درمان توجه شود بین مجلس و دولت اتفاق‌نظری وجود دارد. اما باید منابعی هم وجود داشته باشد که این کارها انجام شود.

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: مشکل از آن جا است که منابع در قسمت اول به گونه‌ای توزیع شد که در سال حدود 42 هزار میلیارد تومان یارانه توزیع می‌شود اما پولی که از محل اصلاح قیمت‌ها به دست می‌آید 28 هزار میلیارد تومان بیشتر نیست پس اول باید چاله را پیدا کرد و پس از آن منابعی را برای تولید، بهداشت و درمان اختصاص داد که این شاید به افزایش قیمت‌ها احتیاج داشته باشد و به دنبال آن نگرانی‌ای ایجاد می‌کند که باید با توجه به شرایط اقدامات را انجام داد.

رئیس مجلس گفت: فکر می‌کنم چاره‌ای جز اجرای گام دوم وجود ندارد حال اینکه به چه میزان و چگونه این گام را برداریم باید کار با آرامش بیشتری دنبال شود. وی ابراز امیدواری کرد که کمیسیون تلفیق با توجه به تمامی این ظرایف ایراد شورای نگهبان را مورد بررسی قرار دهد و گام دوم اسباب ناراحتی را در کشور ایجاد نکند.

نگاه دولت فعلی همکاری بیشتر با همسایه‌ها است
در ادامه خبرنگار روزنامه حریت ترکیه از رئیس مجلس پرسید که بعد از توافق ژنو کشورهای اروپایی برای تجارت با ایران راهی ایران شدند که با توجه به این موضوع آیا ایران تمایل همکاری اقتصادی با اروپا دارد؟ همچنین روابط ایران و ترکیه را چطور ارزیابی می‌کنید؟ لاریجانی در پاسخ به این پرسش و با تاکید بر اینکه روابط ایران و ترکیه روابط بسیار دوستانه و صمیمانه‌ای است گفت ترکیه کشور دوست و برادر ما محسوب می‌شود. وی افزود: روابط تجاری ما در سال‌های گذشته رشد بسیار خوبی داشته است و رایزنی‌های ما در مسائل سیاسی با ترکیه زیاد صورت گرفته است. ضمن اینکه در برخی موارد اختلاف‌نظر داریم اما در کل رایزنی‌های سیاسی با ترکیه و سطح مراودات تجاری ما افزایش پیدا کرده است.

رئیس مجلس با بیان اینکه ایران با اتحادیه اروپا نیز روابط تجاری نسبتا خوبی داشت گفت: شاید در کل اتحادیه اروپا شریک اقتصادی اول ایران محسوب می‌شد، اما بعد از حوادثی که در سال‌های اخیر و بحث تحریم‌ها صورت گرفت طبعا رقبای دیگری جایگزین اروپا شدند. وی افزود: اکنون اقبالی وجود دارد که روابط تجاری ایران و اروپا به جایگاه قبلی‌اش نزدیک شود، ما هم به دنبال آن هستیم امیدواریم در گفت‌وگو‌های بین اتحادیه اروپا با ایران مجال بیشتری ایجاد شود. لاریجانی افزود: برخی کشورهایی که در این مدت به ایران سفر کردند مذاکرات سازنده و با رویکرد مثبت داشته‌اند که این مسیر مذاکرات به افزایش سطح روابط تجاری می‌تواند کمک کند.

مساله سوریه، مساله دایره‌وار را در صحنه بین‌الملل طی کرد
خبرنگار مصر از لاریجانی پرسید که اجلاس بین‌المجالس اسلامی چقدر می‌تواند در حل مشکل سوریه و تغییر وضعیت در این کشور تاثیرگذار باشد که لاریجانی در پاسخ گفت: در بیش از دو سال گذشته مساله سوریه، مساله دایره‌وار را در صحنه بین‌الملل طی کرد. وی افزود: از ابتدا جمهوری اسلامی معتقد بود که حل و فصل این مسائل باید در مسیر سیاسی انجام شود اما برخی اعتقاد نداشتند و به سمت فشار نظامی حرکت کردند که این عوارضی را برای مردم منطقه ایجاد کرد.

رئیس مجلس گفت: شاید در ژنو 1 هم نگاه دقیقی به این موضوع نشد و نتوانستند به راه‌حلی برسند اکنون در ژنو 2 تلاش می‌کنند که از راه‌حل سیاسی استفاده شود. هنوز این موضوع خیلی پیش نرفته است یعنی مذاکرات در حال انجام است و برخی جاها نیز اختلاف‌نظر جدی وجود دارد. لاریجانی افزود: فکر می‌کنیم در مسائل و چالش‌هایی که این روزها در منطقه برای کشورهای ایجاد شده باید موضوع مردم سالاری که خواسته مهمی برای مسلمانان است باید با خواست خود مردم تحقق یابد و اقدامات نظامی عملی نیست.

هر راه‌حل سیاسی در سوریه نمی‌تواند مشکل را حل کند
وی گفت: کشورهای بزرگ که در بیانشان می‌گویند به دنبال راهبرد سیاسی هستند در عمل نیز چنین نظری را داشته باشند. قطعا در این اجلاس نیز بر روی راه‌حل سیاسی تاکید می‌شود و چنین ظرفیتی هم وجود دارد. فکر جمهوری اسلامی نیز این است که به راه‌حل سیاسی در سوریه رسیدگی شود. لاریجانی گفت: البته باید توجه شود که گاهی راه‌حل‌های سیاسی برای آن است که بحران جدیدی از طریق سیاسی ایجاد کنند بنابراین هر راه‌حل سیاسی نمی‌تواند مشکل را حل کند. با احترام گذاشتن به نظرات مردم می‌توان به راه‌حل سیاسی پایدار در موضوع سوریه دست پیدا کرد.

وقت مباحثه در مورد پروتکل الحاقی الان نیست
رییس مجلس در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا در بودجه سنواتی ردیفی به نام ردیف درآمدی انفال وجود ندارد، گفت: پول نفت و گاز همان انفال است و مقدار زیادی از منابع جمهوری اسلامی متکی به نفت و گاز است که انفال محسوب می‌شوند البته این عنوان مهم نیست بلکه مهم این است که بدانیم از این ظرفیت برای اداره کشور استفاده می‌شود. لاریجانی درباره اظهارات غربی‌ها بعد از توافقنامه ژنو یادآور شد: حرف‌هایی که آنها می‌زنند هم گاهی برای‌شان مصرف داخلی دارد و هم می‌تواند به آنها پاسخ داده شود و من فکر نمی‌کنم کسی در داخل نظرش این باشد که به این حرف‌ها پاسخی داده نشود اما گاهی سطح این حرف‌ها اینقدر پایین و بی‌حساب و کتاب است که لازم نیست به آنها پاسخی داده شود.

وی اضافه کرد: مهم این است که منافع ملی کشور را در بهترین شرایط جلو ببریم. برخی جریانات در آمریکا و منطقه بدشان نمی‌آید که مذاکرات قطع شود یا مساله هسته‌ای ایران در زمینه سیاسی منقطع شود بنابراین ما ضمن دفاع از منافع ملی، باید مراقب شیطنت‌ها هم باشیم. رییس مجلس یادآور شد: بنابراین در جایی که لازم باشد باید به اظهارات غربی‌ها پاسخ داده شود که وزارت خارجه و سخنگوی این وزارتخانه گاهی پاسخ می‌دهند. در مجلس هم گاهی نمایندگان به صورت انفرادی یا در شکل بیانیه پاسخ‌هایی می‌دهند بنابراین این اظهارات بی‌پاسخ نمی‌ماند.

وی در خصوص موضع مجلس در قبال پروتکل الحاقی نیز خاطرنشان کرد:‌ در مورد پروتکل الحاقی لازم نیست جلوتر از شرایط حرکت کنیم. هنوز وقت زیادی هست و باید ببینیم آنها در مسیر کار چطور عمل می‌کنند. وقت مباحثه در مورد پروتکل الحاقی الان نیست. لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره تغییر لحن آمریکایی‌ها بعد از توافقنامه ژنو نیز اظهار کرد: آنها حق دخالت در امور داخلی ما را ندارند. در مورد مساله موشکی هم قبلا مطالبی گفته بودند و به آنها پاسخ داده شده بود. وقتی آنها می‌گویند که گزینه‌هایشان همیشه روی میز است باید توجه داشته باشند که بازتابش این است که ایران همیشه مراقب باشد به کشور لطمه‌ای وارد نشود، آنها حرف بی‌حساب زیاد می‌زنند. دلیلی ندارد وقت‌مان را صرف پاسخ به این حرف‌ها کنیم. مهم این است که همبستگی داخلی کشور برای دفاع از منافع ملی کشور حفظ شود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار پرس‌تی‌وی در مورد مذاکرات هسته‌ای نیز گفت: پرونده مذاکرات هسته‌ای همیشه در اختیار شورای عالی امنیت ملی بوده و آنها مسئول پیگیری موضوع هستند بنابراین آنها باید کار را دنبال کنند اما مجلس هم قطعا موضوع را رصد و پیگیری می‌کند و دستورهای مختلفی در این ارتباط وجود دارد. همچنان‌ که در گذشته هم رییس کمیسیون امنیت ملی در جلسات مربوط به بررسی این موضوع حضور داشتند اکنون هم آقای بروجردی در این جلسات حضور دارند.

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش خبرنگار باشگاه خبرنگاران در مورد دیپلماسی پارلمانی نیز تاکید کرد: دیپلماسی پارلمانی از قبل وجود داشته و حتی در شرایطی که گاهی گرفتاری‌هایی در دیپلماسی رسمی بود، رفتارهای دیپلماتیک پارلمانی و رفت و آمدهایی وجود داشت. دیپلماسی پارلمانی نقش مکمل برای دیپلماسی رسمی دارد و موازی آن نیست، بلکه ظرفیت جدیدی است که می‌توان از آن استفاده کرد مثل دیپلماسی عمومی که نمی‌توان آن را برای دیپلماسی رسمی مضر دانست.

دلیلی نمی‌بینم به مذاکرات هسته‌ای نگاه منفی داشته باشم
رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تا آنجا که من می‌دانم آنچه که در موضوع هسته‌ای در رسانه‌ها مطرح است، تفاوتی با اصل موضوع ندارد و شاید نحوه رسیدن به توافقات و ریز مذاکرات باشد که لزومی هم ندارد که در مورد آن اطلاع‌رسانی خاصی صورت بگیرد. در مورد پرونده هسته‌ای جزییات پنهانی وجود ندارد و در نهایت نحوه وصول به نتایج و مقدماتی که در مذاکرات مطرح شده است، ممکن است در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته باشد که نیازی به آنها نیز وجود ندارد.

وی درخصوص برخی از صحبت‌ها در مورد ادامه روند مذاکرات گفت: من دلیلی نمی‌بینم که نگاه منفی به مذاکرات هسته‌ای داشته باشم و اگر طرف‌های خارجی بخواهند موضوع هسته‌ای را براساس گفت‌وگو حل کنند، شدنی است و در نگرانی‌هایی که در ارتباط با ادامه روند فعالیت‌های هسته‌ای وجود دارد نیز می‌توان گفت‌وگو کرد و جمهوری اسلامی ایران نیز این آمادگی را دارد و در صورتی که طرف‌های خارجی همین مسیر را دنبال کنند، این مذاکرات می‌تواند به نتیجه برسد و مساله هسته‌ای حل شدنی است.

لاریجانی تاکید کرد: اما اگر بخواهند با نگاه تاجرمآبانه به موضوع هسته‌ای نگاه کنند، من فکر نمی‌کنم به این سادگی‌ها قابل حل شدن باشد و اگر اینکه دنبال این باشند که جمهوری اسلامی ایران را از ادامه روند پرداختن به موضوع هسته‌ای منصرف کنند، بدانند که راه اشتباهی را در پیش گرفته‌اند و منصرف کردن ایران از فعالیت‌های هسته‌ای شدنی نیست.

وی در پاسخ به سوالی در ارتباط با مواضع اخیرش در تونس تصریح کرد: در تونس حرف جدیدی زده نشد و موضوعی که مطرح شد، آن موضوع جمهوری اسلامی ایران بود. ضمن آنکه ما شاهد آن هستیم که در مورد انقلاب‌های منطقه چه مشکلاتی ایجاد شده است و لازم است در این اجلاس‌ها، موضوعاتی نظیر آن مطرح شود و به سنگ‌اندازی در مسیر انقلاب‌های کشورها انجام می‌شود، پرداخت. اما موضع جمهوری اسلامی ایران در مورد مسائل منطقه و فلسطین و همچنین موضوع هسته‌ای مشخص است.

نمایندگان اجازه اظهار نظر در چارچوب قانونی را دارند
رییس مجلس در پاسخ به این پرسش که نفوذ جریان انحرافی در مراکز تصمیم‌گیری موجب تبعیت اقتصاد کشور از مدل‌های غربی شده یا خیر؟ گفت: بنده این گروه را نمی‌شناسم ولی نگاه درونی به اقتصاد و تکیه بر توانایی‌های داخلی ضروری است. نماینده قم در مجلس تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب نیز به دفعات بر اقتصاد مقاومتی و رونق تولید تاکید کرده‌اند. بسترسازی برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی و تولید بیشتر موجب بهبود شرایط داخلی می‌شود و اصلا راه خروج از شرایط رکودی و بهبود شرایط فعلی، حمایت از تولید و اشتغالزایی است و سمت‌گیری‌های لایحه بودجه این موضوع را نشان می‌دهد.

وی در واکنش به اظهارات برخی از مسئولان آمریکایی گفت: برخی تهدیدات، برای رفع سایر مشکلات سران آمریکایی است و دلیلی به توجه کردن به این تهدیدات وجود ندارد البته به برخی از این تهدیدات که جنبه دخالت در امور داخلی ایران را دارد باید پاسخ داد ولی بنده در کل اهمیت چندانی به این تهدیدات آمریکایی‌ها نمی‌دهم. لاریجانی در واکنش به پرسشی که موضعش در خصوص شکایت دادستانی از علی مطهری را جویا شده بود، گفت: بنده قبلا در این خصوص اظهارنظر کرده‌ام ولی باید تاکید کنم که نمایندگان در چارچوب‌های قانونی اجازه اظهارنظر در همه امور کشور را دارند اما اگر خارج از این مسیر حرکت کردند هیات نظارت بر نمایندگان باید ورود کند.

رییس مجلس شورای اسلامی با تشریح موضعش در خصوص همکاری با دولت، گفت: همکاری مجلس و دولت در شرایط فعلی امری لازم است و اصلا عبور از شرایط سخت فعلی احتیاج به همکاری قوا دارد. مجلس فضا را در همکاری و کمک به دولت می‌داند اما اظهارنظر نمایندگان نیز آزاد است. وی تاکید کرد: برآیند حرکت مجلس در موضوعات مختلف به حل و فصل مسائل کمک می‌کند. همان‌طور که در اصلاحیه بودجه 92 نیز نگاه تخصصی حاکم بود.

وفاق ملی در موضوع هسته‌ای به پیشبرد آن کمک می‌کند
به گزارش ایسنا، خبرنگاری از لاریجانی پرسید با توجه به اینکه شما در روزگاری مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای بودید و تجربه مذاکرات را دارید، نظرتان در مورد اعتقاد برخی که مخالفت‌ها و اظهانظرها در مورد مذاکرات هسته‌ای تاثیرگذار است و موضع دولت را تضعیف می‌کند چیست؟ پیام‌تان به برخی اظهانظرهای غربی که مغایر توافق ژنو است، چیست؟

رییس مجلس در پاسخ گفت: در کل موضوع هسته‌ای موضوعی ملی است و باید وفاقی بین قوای مختلف وجود داشته باشد که در این تردیدی نیست. این وفاق می‌تواند به پیشبرد این موضوع ملی کمک کند. البته بنا نیست که در مجلس نظرات مختلف گفته نشود چون در مجلس آرای مختلف وجود دارد و ایرادی هم نیست که نظرات گوناگون مردم از مجلس شنیده شود اما در کل مهم آن است که برآیند کار، همکاری برای حل مساله ملی باشد.

رییس قوه مقننه گفت: در غرب نیز برخی حرف‌هایی در مورد توافق ژنو گفته می‌شود که تفسیرهای خاص آنهاست. شاید تصوراتی را داشتند که نتوانستند در توافقنامه محقق کنند و می‌خواهند کار را به روش‌های خاص خودشان پیگیری کنند. ما کاری به آن ندارند و به متن توجه می‌کنیم. لذا دیپلمات‌ها ما باید متن را مورد توجه قرار دهند. لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه راه مردم مبنی بر اینکه بهتر است کدام یک از حقوق شهروندی در سند حقوق شهروندی مورد توجه قرار گیرد، گفت: هنوز این سند نهایی نشده است. ما در قانون اساسی ظرفیت‌هایی داریم که با حقوق مردم مستقیم مرتبط است و چه خوب است بر آن تمرکز شود. مثلا در مورد برخی از دادگاه‌ها هیات منصفه وجود دارد که هنوز به صورت یک قانون نرسیده است. رییس قوه مقننه افزود: بحث امر به معروف و نهی از منکر نیز یکی از اصول قانونی است که می‌توان به آن توجه جدی شود. باید از کسانی که می‌خواهند امر به معروف و نهی از منکر به خصوص در مورد مسوولان داشته باشند، صیانت شود.

خبرنگار روزنامه ابتکار از رییس مجلس پرسید که شنیده‌هایی حکایت از آن دارد که قرار است گروه پارلمانی ایران و آمریکا تشکیل شود، آیا شما موافق این امر هستید که لاریجانی گفت: این جزو پیش‌بینی‌های رسانه‌ای است. در این زمینه اقدام عملی وجود ندارد. لاریجانی افزود: این موضوع به موقعی نیست و موضوعی در این رابطه مطرح نیست. وقتی چیزی و زمینه‌ای وجود ندارد نمی‌توان راجع به آن صحبت کرد. رییس مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری در مورد طرح انتقال پایتخت به دلیل ورود مجلس به این موضوع گفت: حالا ببینیم دولت از این طرح استقبال می‌کند یا نه. وی افزود: زمانی که دکتر روحانی دبیر شورای عالی امنیت ملی بود، این موضوع را مطرح کردند اما همان زمان رییس جمهور وقت موافق نبودند. الان طرح در مجلس مطرح شده و نگاه منفی وجود ندارد و گفتند که بررسی می‌کنند. این طرح در حال مطالعه است وباید دید این طرح به چه میزان منابع نیاز دارد و باید دید اجرای آن امکان‌پذیر است یا خیر.

نظر مجلس این است که در اجرای فاز دوم هدفمندی به اقشار ضعیف فشار نیاید
رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری بسیج در مورد برخی انتقادها به نحوزه توزیع سبد کالا، گفت: این موضوع احتیاج به قانونگذاری ندارد بلکه احتیاج به نظارت دارد و مجلس هم این کار را انجام داده است. البته اشکالاتی در کار بوده که صف‌های طولانی ایجاد کرد و دولت هم تغییری در مسیر کار صورت داد. باید کمک کرد که این اقدام با توجه به امکانی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد به نحو درستی انجام شود.

لاریجانی در پاسخ به سوال مردوخی خبرنگار با سابقه مطبوعات از روزنامه آرمان درباره گرانی‌های اخیر، گفت: گرانی موضوع مهمی است و در شرایط فعلی هم رکود و هم گرانی را شاهد هستیم که راه برون‌رفت از آن ایجاد فضایی برای رونق تولید است البته با این منابع باید با سختی این شرایط را فراهم کرد. ما در بودجه امسال راهکارهایی را برای رونق تولید در نظر گرفتیم و نظر مجلس این است تا جایی که می‌شود به اقشار پایین در افزایش قیمت بنزین، گاز، برق و ... فشار وارد نشود و اگر قرار است هدفمندی یارانه‌ها اجرا شود در سطحی باشد که فشاری به این اقشار وارد نشود.

وی در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری آنا درباره فضای نقد در کشور نیز گفت: اینکه فضای نقد در کشور ایجاد شود و نخبگان بتوانند اظهارنظر کنند کار درستی است و رسانه‌ها می‌توانند به انعکاس اظهارات نخبگان کمک کنند. البته اظهارات نخبگان سیاسی منعکس می‌شود و شاید نگاه رییس‌جمهور به دانشگاهیان و اساتید دانشگاه بوده است اما باید سازوکاری وجود داشته باشد تا آنها در جریان قرار بگیرند تا بتوانند اظهارنظر کنند و در این مسیر رسانه‌ها می‌توانند خیلی موثر باشد تا انتخاب‌های بهتری در اختیار مسئولین قرار گیرد.

خبرنگار خبرگزاری ایکنا نیز در ادامه سوالی را مطرح کرد که بعد از هشت سال عقل و تدبیر به کشور بازگشته است که لاریجانی پاسخ داد: من خوش‌بینی شما را تبریک می‌گویم که می‌گویید عقل به سیستم برگشته است. عقل همیشه بوده اما درجاتش فرق می‌کند. اینکه چه نسبتی با دولت‌ها دارد ما همیشه گفته‌ایم که مجلس باید مستقل باشد و ضمن اینکه همراهی، گفت‌وگو و کمک به دولت‌ها می‌کند باید مستقل تصمیم بگیرد. در دولت فعلی هم همین‌طور است و نگاه ما این است که اگر قوانین در کشور به درستی اجرا شود کارها روی ریل خواهد بود. اگر هم نقدی به گذشته است برای این است که قوانین را به درستی اجرا نمی‌کردند. ما امیدواریم دولت همیشه همین مسیر را طی کند.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: لازم است کشورهای اسلامی از ظرفیت‌های خود در حوزه اقتصادی استفاده کنند و به این موضوع توجه ویژه‌ای صورت دهند. اینکه کشورهای اسلامی در حوزه اقتصادی مبادلات خوبی داشته باشند و از ظرفیت‌های یکدیگر استفاده نمایند نکته مهم و مثبتی است و در نهایت نیز به نفع‌شان خواهد بود و در صورت عدم استفاده از این ظرفیت‌ها آسیب خواهند دید.

وی افزود: ما گاهی می‌بینیم که در اجلاس‌های مختلف در مورد تشکیل بازارهای مشترک اسلامی صحبت‌هایی مطرح می‌شود که متاسفانه خیلی جدی به آن توجهی صورت نمی‌گیرد و کشورهای اسلامی ترجیح می‌دهند مبادلات خود را با کشورهای دیگر تقویت کنند و این نشان می‌دهد که جهت‌گیری وجود دارد که خیلی باوری نسبت به ظرفیت کشورهای اسلامی در بین خود این کشورها وجود ندارد. باید توجه داشت که هرقدر در مورد مسائل مختلف و همچنین موضوعات سیاسی گفت‌وگو شود بدون تقویت مبادلات اقتصادی نمی‌توان امیدوار بود که کشورهای اسلامی به نتیجه مطلوب برسند.

شورای عالی امنیت ملی درباره موضوع حصر تصمیم سنجیده‌ای بگیرد
لاریجانی در پاسخ به سوالی در مورد تصمیم‌گیری و تعیین تکلیف حصرها گفت: باید این موضوع از طریقی که انجام شده دنبال شود و شورای عالی امنیت ملی باید نظرات مختلف و شرایط کشور را ببیند و بسنجید و در مورد آن عمل کند و باید تصمیم سنجیده‌ای گرفت. وی در ارتباط با برخی از صحبت‌های سران کشورها در مورد به بن‌بست رسیدن مذاکرات هسته‌ای، گفت: اگر این مذاکرات به بن‌بست برسد چیزی گیر اوباما نخواهد آمد و در صورتی که این مذاکرات به نتیجه برسد آنها می‌توانند بگویند که ما توانستیم موضوع هسته‌ای ایران را حل کنیم و در صورت بن‌بست نیز قطعا چیزی عاید اوباما و دوستانش نخواهد شد. همچنین صحبت‌هایی که در مورد لزوم رفع حصر موسوی و کروبی توسط وزارت خارجه آمریکا امروز زده شد نیز حرف‌های گزافی است و آنها حق این را ندارند که در مسائل داخلی ما دخالت کنند و این اظهارنظرها نیز نشان و نمود دخالت در امور داخلی است.


رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود و در پاسخ به سوالی تصریح کرد: در مورد بحث ارتباط با آمریکا راه طولانی وجود دارد و نمی‌شود در این رابطه جست زد و یک باره به آن پرداخت. لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سوال یکی از خبرنگاران در مورد انتقاد نسبت به وضع بودجه‌ریزی کشور، گفت: وضعیت فعلی بودجه‌ریزی بی‌اشکال نیست و اینکه تبصره‌های زیاد ذیل ماده واحدها مطرح شود و یا اینکه دولت‌ها بخواهند به قانون‌های مادر لطمه بزنند باعث نوعی سردرگمی می‌شود که باید اصلاح شود و مجلس نیز برای اصلاح روند فعلی برنامه‌هایی را در پیش دارد.

رییس مجلس در پاسخ به آخرین سوال نمایندگان و اصحاب رسانه در نشست خبری در مورد وضع بودجه فرهنگی کشور در سال‌های اخیر، گفت: اینکه بگوییم بودجه فرهنگی رشد نزولی داشته است نمی‌تواند درست باشد اما می‌توان گفت بودجه فعلی کفاف نیازهای فرهنگی جامعه و کشور را نمی‌دهد و کشور در بخش فرهنگی نیازمند توجه بیشتر است و امیدواریم در سال‌های آینده به این موضوع توجه شود چرا که در سال جاری ما شاهد کمبود منابع بودجه‌ای هستیم.ارسال شده در: اصلاح طلبان ، سیاست ، روزنامه ها و مجلات ، اشخاص و مقامات ،
برچسب ها: حصر ، میرحسین موسوی ، حجت السلام مهدی کروبی ، علی لاریجانی ، رییس مجلس شورای اسلامی ، مجلس ، قوه مجریه ،

کد خبر: 638

اشتراک و ارسال مطلب به:


choc
دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 08:39 ق.ظ
When some one searches for his required thing, thus he/she
needs to be available that in detail, thus that thing
is maintained over here.
Natalia
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:05 ب.ظ
Thanks for sharing your thoughts on علی. Regards
http://wootensmrlxercku.weebly.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:49 ب.ظ
I think the admin of this site is truly working hard in favor of his site,
because here every information is quality based data.
plaza.rakuten.co.jp
جمعه 13 مرداد 1396 04:21 ب.ظ
Hi there, I enjoy reading through your article.
I wanted to write a little comment to support you.
http://laboredalcove9700.jimdo.com/
جمعه 6 مرداد 1396 10:27 ب.ظ
I think the admin of this web site is in fact working hard
in support of his website, since here every material
is quality based information.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 04:11 ق.ظ
This blog was... how do you say it? Relevant!!
Finally I have found something which helped me. Appreciate it!
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 09:14 ب.ظ
Hi, Neat post. There is a problem together with your web site in internet explorer, could check this?
IE still is the marketplace leader and a big component to other folks
will omit your fantastic writing due to this problem.
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 06:37 ق.ظ
I constantly emailed this weblog post page to all my friends,
as if like to read it next my contacts will too.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نظرات ( )صفحات دیگر


ساعت و تقویم
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : محمد حسینی
نظر سنجی
نظر شما در مورد خبر گذاری چیست؟
لینکدونی
لوگوی وبلاگ
لوگو

لوگوی دوستان

پایگاه خبری امید

آمار وبلاگ
کل بازدید:
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
اطلاعات وبلاگ

Powerd By MIHANBLOG