تبلیغات
وبلاگ خبری ایران و جهان:اخبار اصلاح طلبان کرمانشاه:اخبار کرمانشاه - آیت الله هاشمی رفسنجانی: مشکل رابطه ایران و عربستان، تندروی در هر دو طرف است
به سایت ما خوش آمدید
Welcome To My Site
آخرین خبرها
خاتمی: افراط و افراطی گری مگر کاری جز تخریب دارد؟ سیدمحمد خاتمی : توسعه اقتصادی بدون توسعه سیاسی و فرهنگی ممكن نیست آیت الله اسد الله بیات زنجانی : مخالفان دولت در مجلس در انتخابات بد می‌بینند روحانی:نباید به‌گونه‌ای صحبت کرد که دیگران احساس خطر کنند/به دنبال تهاجم نیستیم ولی تهاجم هم نمی‌پذیریم آفرین بر شیخ واقع بین ضرغامی: سیاست ما در مسئله مذاکرات هسته ای حمایتی است/تضعیف دولت به صلاح نیست عباس آخوندی : گفتمان اعتدال گفتمان اصلاحات است خشم تندروها از انذار و اخطار ناطق لاریجانی: مهم توافق نهایی درباره برنامه هسته ای است یورش مجلس نهم به همه وزیران کلیدی روحانی مردم از خسارت‌هایی که به کشور وارد شده چیزی نمی‌دانند روحانی : رقم فساد سه هزار میلیاردی، 9 هزار میلیارد تومان است مشاور روحانی: كاش صدا و سیما، صدای ملت ایران باشد چه کسی آسمان را بست؟ / نگاهی به چگونگی تعطیلی یک رسانه اعتدال گرا خاتمی:نشانه تحول کشور در ماههای اخیر را می‌بینیم/همراهی و حمایت دولت،رمز موفقیت در این مرحله حساس دو کلام بـا آقـای حاتمی کیـا ذوق زدگی رسانه های اصولگرا از توقیف روزنامه ها روزنامه «آسمان»، ​نیامده توقیف شد/ سخنان مدیر مسوول روزنامه آیت الله هاشمی رفسنجانی : سانسور و فشار به دانشجو به جایی نمی رسد وقتی انصار حزب الله مهمتر از مردم باشد؛ترس از ترور، توجیه تندروها برای ادامه حصر مناظره ای هم به عملكرد خودتان اختصاص بدهید! پخش شکلات بـا پلاکارد «فرهـاد رفت» در دانشگاه تهران/تصویـر سردار عراقی: به خاطر رای به خاتمی یا بوسیدن دست منتظری نمی توانیم ریشه فردی را بزنیم فرهاد رهبر برکنار شد/ موج نشاط و شادی در دانشگاه تهران تنها مقام معظم رهبری از دولت حمایت می‌کنند پیام سیدمحمد خاتمی به آسمان مقام معظم رهبری: كاری كه وزارت خارجه شروع كرده ادامه پیدا خواهد كرد/ ایران نقض عهد نخواهدكرد مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما: پخش سریال «سرزمین کهن» متوقف شد آیت الله هاشمی رفسنجانی: مشکل رابطه ایران و عربستان، تندروی در هر دو طرف است علی لاریجانی،رییس مجلس شورای اسلامی: درباره موضوع حصر تصمیم سنجیده ای باید اتخاذ شود لیست آخرین خبرها

نوشته شده توسط:محمد حسینی در تاریخ:یکشنبه 27 بهمن 1392

آیت الله هاشمی رفسنجانی: مشکل رابطه ایران و عربستان، تندروی در هر دو طرف است بروم كه چه بگویم. من مسئولیتی ندارم كه بگویم با این كار موافق یا با آن كار مخالف هستیم. این كار در درجة اوّل از اختیارات رهبری و سیاست‌های كلی نظام و بعد دولت است. باید اول طرحی مثل همین مذاكرات، تهیه و خطوط قرمز مشخص شود تا كسانی كه برای مذاكره می روند؛ بدانندچه بگویند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی  انحراف در بیداری اسلامی منطقه را اتفاقی قابل پیش بینی ارزیابی کرد و گفت: در انقلاب‌ها معمولاً این اتفاق‌ها می ‌افتد و ثبات اوضاع ایران پس از انقلاب به خاطر رهبری امام راحل استثناست.

به گزارش نواندیش رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در هشتمین بخش گفت و گو با سایت انتخاب ، با اشاره به اتفاقات سوریه ، حمایت عربستان از تندروها و حضور تروریست ها در این کشور اضافه می کند که «كسانی كه می‌خواستند از اعتراض مردم سوریه حمایت كنند ، پس از حضور تروریست ها، دیگر نمی‌توانند»

هاشمی همچنین هشدار داد که «احتمال دارد افراطیون، جنگ را به لبنان بکشانند»

وی در بخش دیگری از این گفت و گو، در پاسخ به سئوالی در مورد «تلاش ها برای سفر وی به عربستان» می گوید: من مسئولیتی ندارم كه بگویم با این كار موافق یا با آن كار مخالف هستیم.  این كار در درجة اوّل از اختیارات رهبری و سیاست‌های كلی نظام و بعد دولت است. باید اول طرحی مثل همین مذاكرات، تهیه و خطوط قرمز مشخص شود تا كسانی كه برای مذاكره می روند؛ بدانندچه بگویند

متن این بخش از مصاحبه «انتخاب» با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پی می آید:

درمورد حوزة سیاست خارجی چشم‌انداز تحولات در تركیه و مصر كه مخالفین حكومت سوریه بودند. به نظر شما چه سرنوشتی در منطقه رقم خواهد زد؟

 آیت الله هاشمی: تركیه كه هنوز جدید است و تازه دارد شروع می‌شود اما در مصر، تونس و خیلی جاهای دیگر كه در بهار عرب و یا بیداری اسلامی گام‌های بزرگی برداشتند؛ به نظر من به  دست‌انداز بدی افتادند. یعنی اینهایی كه پیروز شدند،خیلی زود دچار اختلاف ؛ درگیری و حتی انحراف شدند.البته  در انقلاب‌ها معمولاً این اتفاق‌ها می ‌افتد و ثبات اوضاع ایران پس از انقلاب به خاطر رهبری امام راحل استثناست. شما انقلاب فرانسه را كه مادر همة انقلاب‌های این چهار صد سال اخیر است ؛ نگاه كنید. بعداز آن  چه افراطی‌گری‌ها ؛ چه خونریز‌ی‌ها و چه تخریب‌هایی  بود! كه واقعاً خیلی زیاد بود. در اینجا اشكال كار این شد كه جریان‌هایی مثل القاعده ؛ سلفی‌ها، طالبانیسم‌ها و از این نوع  تفكرات افراطی میدان داری كردند. بالاخره بدنه ی  این كشورها  مثل ما مردم مسلمان هستند، اینها می خواستند همان حالات افراطی خودشان را بركشور حاكم كنند.  اكثریت مردم این گونه نیستند، مسلمان هستند؛ ولی نمی‌خواهند این گونه خونریزی كنند و این گونه افراطی عمل كنند، اینها سركار آمدند و با تفكّر خودشان می‌خواستند اسلام را آن‌گونه تفسیر كنند. طبعاً عامه مردم یا بخش زیادی از مردم این را نمی‌پذیرند. در اینجاست كه مشكل پیش می آید. در مصر مشكل این شد كه ارتش وارد شد و نیروهای اسلامی افراطی را از میدان بیرون و حتی بازداشت كرد. برداشت. البته اخوان‌المسلمین افراطی نبوده و هشتاد سال سابقة اعتدال در مبارزات داشته است.

 اخیراً هم در لیست گروه‌های تروریستی خود مصر اضافه شد.

 البته این با تفكرات اصلی آنها نمی‌سازد كه كارهای تروریستی كنند. ممكن است كسانی در اینها نفوذ كردند و ممكن است تغییر نظر داد ه باشند. شاید  جوان‌هایشان گفتند كه دیگر نمی‌توان مثل سابق بود ؛  چون آنها می‌زنند. ولی كلّ قضیه این است كه همین افكار تند و همین افراطی‌ها آمدند و  انقلاب‌ را به  مسیر غیرقابل قبولی بردند و زمینه ای فراهم شد كه ارتش دخالت كند و آنها را سركوب كند. حتی تا آنجا پیش رفت كه اینها را تروریست معرفی كند. معنایش این است كه اموالشان را مصادره كند ودر هیچ جا حضور اجتماعی نداشته باشند و تروریست‌ هستند. الان می‌خواهند حزبی را با هشتاد سال سابقه كه همیشه در آن اعتدال بوده؛  تروریست معرفی كنند.  این هم افراط ارتشی‌ها ست و آن هم افراط آنها بود كه می‌خواستند  با تفسیر خودشان همه مردم را در زنجیر افكار پوسیده و  غلط افراطی خودشان  حبس كنند .به هر حال همین افراط و تفریط روزگار مصر را به اینجا رسانده است.

در سوریه ماجرا را چطور ارزیابی می کنید؟

در سوریه اوّل مردم جمع شده بودند و اعتراض داشتند. وقتی  برخوردها شدید شد؛ به تدریج آدم‌های افراطی آمدند و میدان را به دست گرفتند و از سراسر دنیا تروریست‌ها در آنجا جمع شدند و این گونه كردند .كسانی هم كه می‌خواستند حمایت كنند ؛دیگر نمی‌توانند.

 در لیبی مردم پیروز شدند؛ ولی الان دوباره دارد دچار جنگ همین افراطی‌ها می‌شود و واقعاً  درهر شهری  یك گروه تروریستی وجود دارد كه  به صورت رسمی خودشان مركز دارند

. یمن به آن صورت درآمده كه دیگر مشكل است به حالت اوّل برگردد. به نظر می‌رسد كه الان مشكل اصلی اینها كه از استبداد نجات پیدا كردند ؛ وجود افراطی‌هاست كه دوباره استبداد جدیدی را به وجود آوردند.

 آیا فكر می‌كنید افراطیون بتوانند جنگ را به لبنان بكشانند؟

می‌خواهند، ولی تا به حال كارهای كوچكی شده و شاید هم بتوانند.

 نقش عربستان را در این فعالیت‌ها چقدر می‌دانید ؟

عربستان هم الان از همین نیروهای تندرو در آن قسمت‌ها حمایت می‌كند.
 
درمورد سفر حضرت‌عالی به عربستان بحث‌هایی مطرح شده بود. آیا این امید وجود دارد؟

 اصل سفر بنا بود كه برای زیارت و مراسم عمره به حج بروم كه  مشكلی نیست. مسأله این است كه اگر بحث مذاكره برای حل مشكلات است ؛ باید اول در اینجا طرحی آماده شود كه ما چه می‌خواهیم و آنها چه می‌خواهند. باید بحث‌های كارشناسی شود تا هر كسی كه می‌رود ؛ با برنامه برود و مذاكره كند.

فكر می‌كنم روابط ایران و عربستان در هیچ‌دوره‌ای اینقدر تیره نبوده است.

بله. الان خیلی تیره است.

فكر می‌كنید این حاصل تندروی‌های ما بوده یا آن طرف؟

هر دو طرف

 فكر نمی‌كنید در اینجا نیاز به این است كه شخصیتی مثل حضرت‌عالی ورود كند؟

اینگونه نه. بروم كه چه بگویم. من مسئولیتی ندارم كه بگویم با این كار موافق یا با آن كار مخالف هستیم.  این كار در درجة اوّل از اختیارات رهبری و سیاست‌های كلی نظام و بعد دولت است. باید اول طرحی مثل همین مذاكرات، تهیه و خطوط قرمز مشخص شود تا كسانی كه برای مذاكره می روند؛ بدانندچه بگویند.ارسال شده در: اصلاح طلبان ، سیاست ، جامعه ، بین الملل ،
برچسب ها: آیت الله هاشمی رفسنجانی ، رهبری ، رهبری ، تندروها ،

کد خبر: 639

اشتراک و ارسال مطلب به:


Where is the Achilles heel?
دوشنبه 27 شهریور 1396 04:26 ق.ظ
What's up friends, good piece of writing and good urging commented here, I am genuinely enjoying by these.
How much can you grow from stretching?
دوشنبه 30 مرداد 1396 03:34 ب.ظ
In fact when someone doesn't understand then its up to other
visitors that they will assist, so here it occurs.
How can we increase our height?
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:24 ق.ظ
Hi to every one, the contents present at this web site
are genuinely awesome for people knowledge, well, keep up the good work fellows.
chanafeldmann.weebly.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:24 ب.ظ
It's very effortless to find out any topic on net as
compared to books, as I found this paragraph at this website.
https://leanorarosato.wordpress.com/2015/06/23/hammer-toe-symptoms-pain
جمعه 13 مرداد 1396 01:08 ب.ظ
First off I want to say fantastic blog! I had a quick question that I'd like to ask if
you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear
your mind before writing. I have had a tough time clearing my mind
in getting my thoughts out. I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes
tend to be wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints?
Thank you!
https://ivettebastianelli.wordpress.com
جمعه 6 مرداد 1396 08:48 ب.ظ
Heya i'm for the first time here. I came across this board and I
find It really useful & it helped me out much. I hope
to give something back and help others like you aided me.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نظرات ( )صفحات دیگر


ساعت و تقویم
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : محمد حسینی
نظر سنجی
نظر شما در مورد خبر گذاری چیست؟
لینکدونی
لوگوی وبلاگ
لوگو

لوگوی دوستان

پایگاه خبری امید

آمار وبلاگ
کل بازدید:
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
اطلاعات وبلاگ

Powerd By MIHANBLOG