تبلیغات
وبلاگ خبری ایران و جهان:اخبار اصلاح طلبان کرمانشاه:اخبار کرمانشاه - چه کسی آسمان را بست؟ / نگاهی به چگونگی تعطیلی یک رسانه اعتدال گرا
به سایت ما خوش آمدید
Welcome To My Site
آخرین خبرها
خاتمی: افراط و افراطی گری مگر کاری جز تخریب دارد؟ سیدمحمد خاتمی : توسعه اقتصادی بدون توسعه سیاسی و فرهنگی ممكن نیست آیت الله اسد الله بیات زنجانی : مخالفان دولت در مجلس در انتخابات بد می‌بینند روحانی:نباید به‌گونه‌ای صحبت کرد که دیگران احساس خطر کنند/به دنبال تهاجم نیستیم ولی تهاجم هم نمی‌پذیریم آفرین بر شیخ واقع بین ضرغامی: سیاست ما در مسئله مذاکرات هسته ای حمایتی است/تضعیف دولت به صلاح نیست عباس آخوندی : گفتمان اعتدال گفتمان اصلاحات است خشم تندروها از انذار و اخطار ناطق لاریجانی: مهم توافق نهایی درباره برنامه هسته ای است یورش مجلس نهم به همه وزیران کلیدی روحانی مردم از خسارت‌هایی که به کشور وارد شده چیزی نمی‌دانند روحانی : رقم فساد سه هزار میلیاردی، 9 هزار میلیارد تومان است مشاور روحانی: كاش صدا و سیما، صدای ملت ایران باشد چه کسی آسمان را بست؟ / نگاهی به چگونگی تعطیلی یک رسانه اعتدال گرا خاتمی:نشانه تحول کشور در ماههای اخیر را می‌بینیم/همراهی و حمایت دولت،رمز موفقیت در این مرحله حساس دو کلام بـا آقـای حاتمی کیـا ذوق زدگی رسانه های اصولگرا از توقیف روزنامه ها روزنامه «آسمان»، ​نیامده توقیف شد/ سخنان مدیر مسوول روزنامه آیت الله هاشمی رفسنجانی : سانسور و فشار به دانشجو به جایی نمی رسد وقتی انصار حزب الله مهمتر از مردم باشد؛ترس از ترور، توجیه تندروها برای ادامه حصر مناظره ای هم به عملكرد خودتان اختصاص بدهید! پخش شکلات بـا پلاکارد «فرهـاد رفت» در دانشگاه تهران/تصویـر سردار عراقی: به خاطر رای به خاتمی یا بوسیدن دست منتظری نمی توانیم ریشه فردی را بزنیم فرهاد رهبر برکنار شد/ موج نشاط و شادی در دانشگاه تهران تنها مقام معظم رهبری از دولت حمایت می‌کنند پیام سیدمحمد خاتمی به آسمان مقام معظم رهبری: كاری كه وزارت خارجه شروع كرده ادامه پیدا خواهد كرد/ ایران نقض عهد نخواهدكرد مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما: پخش سریال «سرزمین کهن» متوقف شد آیت الله هاشمی رفسنجانی: مشکل رابطه ایران و عربستان، تندروی در هر دو طرف است علی لاریجانی،رییس مجلس شورای اسلامی: درباره موضوع حصر تصمیم سنجیده ای باید اتخاذ شود لیست آخرین خبرها

نوشته شده توسط:محمد حسینی در تاریخ:شنبه 3 اسفند 1392

مقصر اصلی این توقیف، نه قوه قضائیه، نه دادسرای رسانه، نه خبرگزاری فارس و تسنیم و مشرق و ... که تیم رسانه ای همراه با حسن روحانی است/ ناگفته پیداست که این بی تدبیری تیم رسانه ای دولت،در ادامه این مسیر، حسن روحانی را در شرایط دشواری قرار می دهد

سرویس سیاسی خرداد – پویا صیامی نمین: هفته نامه تازه روزنامه شده آسمان، تنها پس از انتشار شش شماره، توقیف شد. اتفاقی که احتمالا می توان آن را در کتاب رکوردهای جهان، گینس ثبت کرد. بسیاری از صاحب نظران و کارشناسان پس از انتشار این خبر ناگوار، انتقادات فراوانی نسبت به عدم سنخیت حکم صادر شده با اشتباه صورت گرفته از سوی روزنامه آسمان طرح کردند. برخی از کارشناسان به دادسرای رسانه تاختند که چرا از ابزارهای دیگری چون تذکر شفاهی، تذکر کتبی، تعهد و موارد ملایم تری از این دست برای برخورد با خطای آسمان استفاده نکرده است. برخی دیگر هم اظهار داشتند که اصولا اشتباه آسمان در حدی نبوده که آن را مستوجب چنین برخوردی دانست و با توجه به اینکه آن مجموعه تنها گزارش یک سخنرانی و ذکر خاطره یک استاد بازنشسته را منتشر کرده، نمی توان آن را لایق اشد مجازات دانست. به هر ترتیب هرچه که بوده و هرچه که هست، آسمان دیگر نیست. نه هفته نامه آسمان و نه روزنامه­اش. به عبارت دیگر در بازه حدودا یک هفته ای طبقه متوسط و روشنفکر کشور، از حضور دو نشریه الیت پسند و توانمند محروم شده است. اما اینکه مسئولیت این محرومیت متوجه کیست، سوالی است که این نوشتار سعی دارد به آن پاسخ دهد.

1 – محمد قوچانی و تیم مدیریتی آسمان

شاید بخش نخست و کم اهمیت تر این خطا، متوجه تیم مدیریتی آسمان باشد که تصمیم گرفتند آن هفته نامه وزین و پرمخاطب را تعطیل و روزنامه ای را جایگزینش نمایند. البته نمی توان منکر شد که تاثیرات یک روزنامه به مراتب بیشتر از هفته نامه است. بر این اساس علاقه­ی مجموعه­ی آسمان، به اینکه به جای هفته ای یک بار، هر روز در دکه ها حضور داشته باشند، کاملا قابل درک و هضم است. اما از فرد باتجربه ای چون محمد قوچانی که می توان او را یکی از نخبگان عرصه روزنامه نگاری ایران نامید، بعید بود که کارت هفته نامه خود را بسوزاند. شاید بهتر بود او هرگز درخواست تغییر مجوز آسمان از هفته نامه به روزنامه را نمی داد و به جای اینکار تنها به فکر کسب مجوز یک روزنامه جدید باقی می ماند. قوچانی که چندین و چند نشریه اش در طی این سالها توقیف شده است، باید می دانست که چه میزان حساسیت به قلم توانمند او و همچنین تیم متخصصی که او را یاری می کنند، وجود دارد.

2 - تیم رسانه ای دولت

اما مقصر اصلی این توقیف، نه قوه قضائیه، نه دادسرای رسانه، نه خبرگزاری فارس و تسنیم و مشرق و ... که تیم رسانه ای همراه با حسن روحانی است. به عبارت دیگر دولت تدبیر و امید خود باعث این خودسوزی گشته است. اما پیش از اینکه به چرایی و چگونگی این تقصیر بپردازیم، باید توجه نمود که بیش از محمد قوچانی، عباس بزرگمهر، اعضای تحریریه و فنی مجموعه آسمان، این شخص حسن روحانی و کابینه او است که از توقیف آسمان ضربه می بیند. هرچند نیروهای بسیاری در این وانفسای اوضاع اقتصادی، بیکار می شوند و افراد زیادی از ادامه فعالیت مطبوعاتی در این سرزمین سرخورده می شوند، اما باید اذعان داشت که این قوه مجریه است که از تاریک شدن آسمان بیش از همه ضربه می بیند.

روحانی چگونه پیروز شد؟

روایت است که ایرانیان حافظه تاریخی ضعیفی دارند، اما مسلما این ضعف آنقدر زیاد نیست که اتفاقات پیش از خرداد 92 و روندهایی که سبب گردید نام حسن روحانی از صندوق های رای بیرون آید، فراموش گردد. بسیاری از افرادی که روز 25 خرداد، نام حسن روحانی را بر برگه رای خود نوشتند، تا یک ماه قبل، حتی اسم او را هم نشنیده بودند. اما پنج ضلعی، رد صلاحیت هاشمی، کنار رفتن عارف، حمایت خاتمی، حضور درخشان روحانی در مناظره سوم تلویزیونی (به ویژه جمله کلیدی من سرهنگ نیستم، من یک حقوقدانم) و همچنین رسانه هایی که بی چشمداشت، سعی کردند، مردم کم علاقه به حضور را، دوباره به شرکت در انتخابات ترغیب کنند، سبب شد که همان کسانی که نام او را نمی دانستند، به یکباره طرفدار پر و پا قرص او شوند و روحانی را راهی پاستور نمایند.

ضعف رسانه ای دولت تدبیر و امید

اما از فردای پیروزی روحانی و از همان نخستین جلسه کنفرانس مطبوعاتی، ضعف رسانه ای تیم او عیان گردید. به مرور زمان و با پیش آمدن رخدادهای مختلف این ضعف مشخص تر نیز شد. گمانه زنی ها برای کابینه احتمالی از سوی رسانه های مخالف با جدیت صورت می گرفت و آنها با فضا سازی رسانه ای سعی می کردند افرادی که در لیست گزینه های محتمل نبودند را نیز به صورت تصنعی در فضا قرار دادند. در جلسات رای اعتماد، نبود این تعامل رسانه ای با اهالی مطبوعات، روزنامه ها و سایت هایی  که از پیش از انتخابات خالصانه و بی چشمداشت در حمایت و شناساندن شیخ دیپلمات به افکار عمومی نقش پررنگی داشتند، کنار گذاشته شدند و فریادهای نه چندان کم تعداد آنها در باب ضعف رسانه ای دولت شنیده نشد. در شرایطی که بسیار گفته شد دولت باید تعامل خود با رسانه های همسو را گسترش دهد، این گوش قوه مجریه در بود و گوش دیگر دروازه. دولت در این عرصه و از نبود تعامل با رسانه های همفکر، ضربات و لطمات فراوانی را هم دید. چندین و چند وزیر در اثر فضا سازی های رسانه ای جریان های اصولگرای رادیکال نتوانستند از فیلتر مجلس عبور کنند. در مسائل دیگر چون گفتگوهای هسته ای، نرخ ارز، مسائل اقتصادی، طرح سبد کالا و ... نبود رسانه توانمند و همسو با دولت سبب گردید تا رقیب با ایجاد هجمه وحشتناک منفی علیه دولت، فضا را برای ضربه زدن به کارگزاران قوه مجریه مهیا سازد.

وقتی آسمان تاریک شد

جدیدترین و نه آخرین سکانس از این سناریو هم با توقیف روزنامه آسمان پدید آمد.خبر منتشر شده در شماره سه شنبه این روزنامه، تا عصر چهارشنبه هیچ بازخورد بیرونی نداشت تا اینکه سایت مشرق در خبری، از این به اصطلاح گاف رسانه ای آسمان استفاده کرده و آن را سوژه مناسبی برای حمله به روزنامه جدید التاسیس ارزیابی نماید. مشرق بلافاصله مصاحبه ای هم در این رابطه و در محکومیت آسمان انجام داد و با ایجاد جریان  رسانه ای، به مخاطب خود اینگونه اطلاق کرد که آسمان هتاک است و باید هرچه سریعتر توقیف شود. در ادامه این سناریو، یک خبرگزاری مخالف دیگر، از صبح پنجشنبه وارد عمل شد و در بازه زمانی حدودا چند ساعته، حدود 20 مطلب علیه آسمان کار کرد. متعاقب این فضای سنگین قابل پیش بینی بود که آسمان تاریک شود.

فرجام سخن

 
اما اگر تیم رسانه ای دولت از 26 خرداد سعی می کردند با ارج نهادن به مطبوعات و پایگاه های خبری و تحلیلی و تعامل رسانه ای با آنها این جریانات را تقویت کرده بودند و آنها را همراه خود داشتند، امروز در مقابل اخبار چندین خبرگزاری و سایت مخالف، چندین سایت حامی دولت هم وارد عمل می شدند و با تهیه مطالبی در نقض اقدام توقیف و منعکس کردن نظر مخالفین بسته شدن آسمان، فضای منفی ایجاد شده علیه این رسانه اعتدال گرا، خنثی می شد. اما صد افسوس که هنوز نه یاران رسانه ای او در نیافته اند، غافله مبارزات رسانه ای را به طرف مقابل باخته اند. باختی که در صورت عدم ترمیم در ساختار تعامل با رسانه های همسو و عدم بازتعریف ساز و کار تعامل گرایانه با آنها، بیشتر و بیشتر هم خواهد شد. ناگفته پیداست که این بی تدبیری تیم رسانه ای دولت، ادامه این مسیر، حسن روحانی را در شرایط دشواری قرار می دهد و او روزهای به مراتب سخت تر از این را نیز در مقابل دیدگان خود خواهد دید. 

ارسال شده در: اصلاح طلبان ، سیاست ، روزنامه ها و مجلات ، دولت ،
برچسب ها: روزنامه آسمان ، محمد قوچانی ، دادسرای رسانه ، توقیف ،

کد خبر: 654

اشتراک و ارسال مطلب به:


What do you do when your Achilles tendon hurts?
دوشنبه 16 مرداد 1396 08:06 ب.ظ
Wonderful post! We will be linking to this great article on our
website. Keep up the great writing.
http://katherincruikshank.hatenablog.com/entries/2015/08/14
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:14 ب.ظ
When some one searches for his required thing, so he/she desires to be available
that in detail, so that thing is maintained over here.
What causes pain in the Achilles tendon?
شنبه 14 مرداد 1396 10:05 ب.ظ
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now
each time a comment is added I get four emails with the same comment.
Is there any way you can remove people from that service?

Appreciate it!
cindatooks.wordpress.com
سه شنبه 10 مرداد 1396 05:30 ق.ظ
Hello There. I discovered your blog the use of msn.
This is a really smartly written article. I will be sure
to bookmark it and come back to read extra of your useful info.
Thank you for the post. I'll definitely return.
http://greedycushion6688.jimdo.com/2016/02/29/how-shoe-lifts-remedy-leg-length-difference/
شنبه 7 مرداد 1396 01:33 ق.ظ
This post offers clear idea in favor of the new viewers of blogging,
that genuinely how to do running a blog.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 06:14 ب.ظ
Good way of explaining, and nice article to take data about my presentation topic, which i am going to present in academy.
BHW
یکشنبه 20 فروردین 1396 06:54 ق.ظ
Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
I mean, what you say is important and everything. But think of
if you added some great visuals or videos to give
your posts more, "pop"! Your content is excellent but with pics and video clips, this site could undeniably be one of the most
beneficial in its niche. Awesome blog!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نظرات ( )صفحات دیگر


ساعت و تقویم
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : محمد حسینی
نظر سنجی
نظر شما در مورد خبر گذاری چیست؟
لینکدونی
لوگوی وبلاگ
لوگو

لوگوی دوستان

پایگاه خبری امید

آمار وبلاگ
کل بازدید:
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
اطلاعات وبلاگ

Powerd By MIHANBLOG